Sunroof Nedir?

Sunroof Nedir?

Sunroof’u açılır tavan olarak tanımlayabiliriz. Modern araçlarda sıklıkla rastladığımız bu tavanın belli bir kısmı açılabilir bir fonksiyona sahiptir. Genellikle malzeme olarak cam kullanıldığını görüyoruz. Ve çoğunlukla elektrikli bir sistem tarafından kontrol edilmektedir. Sunroof’un öne çıkan ilk özelliği araçlara kattığı şık görünüm olabilir. Araca modern ve havalı bir görüntü katan sunroof, sürücüler tarafından aracın albenisini artıran bir unsur olmaktadır. Estetik açısından aracı bir adım öteye taşıyan sunroof, havalandırma olarak da kullanılabilmektedir. Araç içerisindeki havanın dolaşımını yenileme ve arabanın içine ferahlık katma noktasında önemli bir işlevi üstlenmektedir. Özellikle sıcak havalarda sağladığı ferahlık eşsiz bir durum olabilmektedir.
Sunroof açılır tavanın karşımıza çıkan üç modeli vardır. Elektrikli, manuel ve panoramik. Manuel şekilde açılıp kapanabilen sunroof daha basit bir sisteme sahiptir. Elektrikli sunroof lar genellikle bir düğme veya kontrol paneli sayesinde elektrikli motorlar aracılığı ile kontrol edilmektedir. Son olarak panoramik sunroof lar için ise arabanın bütün tavanını kaplayan çok geniş türler olduğunu belirtebiliriz. Bu üç tür görüntü ve kullanım itibariyle farklılık gösterebilmektedir. Sağladığı avantajlar araç kullanıcılarını cezbeden türdendir. Havadar bir iç ortam sunan bu açılır tavan sistemi taze bir hava sunarak açık havada sürüş deneyimi yaşatmaktadır. Açılır tavan özelliğinin genellikle araç fiyat değerlerini artırdığına rastlıyoruz.
Sunrooflu araç kullanıcılarının bir de dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğuna değinmek gerekir. Öncelikle sunroof un bir mekanizma olduğunun unutulmaması, düzgün çalışması adına da temizlik ve bakım düzeninin atlanmaması gerekir. Açılır tavan sitemlerinin hemen bütün türlerinde zamanla arızalanmalar meydana gelebilmektedir. Contaların aşınıp aracın içine sızıntı yapması olası arızalar arasında sayılabilir. Son zamanlarda gittikçe popülerleştiğini fark ettiğimiz açılır tavanlı araçlar sağladığı keyifli yolculuk yanında özen ve bakım da istemektedir.

Sunroof Nedir?

Sunroof Arızalanması

Sunroof Arızalanması

Genelde mekanik ve elektrik sistemleri kaynaklı sorunlar neticesinde arızalanan sunroof, bazı belirtiler aracılığıyla arızayı haber vermektedir. Peki sunroof arıza belirtileri nelerdir? Birden fazla belirtiyle karşımıza çıkan bu arızaları fark etmek çok kolaydır. Öncelikle sunroof perdeniz açılıp kapanma esnasında takılmalar, sıkışmalar ve benzer hareketsel komplikasyonlar yaşıyorsa bu en belirgin arıza belirtisi sayılabilir. Contaların hasarından ve aşınmasından dolayı sunroof perde su sızıntısı yapabilmektedir. Anormal sesler ve kontrol düğmesinin çalışmaması durumu da diğer belirtilerdir. Sunroof çalışırken gıcırtı benzeri tuhaf sesler çıkıyorsa arızadan şüphelenmek gerekir. Kontrol panelinin doğru şekilde çalışmaması gibi elektriksel sorunlar da arızaya işaret edebilmektedir. Bu tarz belirtiler bizi doğrudan sunroof arızasına götürmektedir. Peki bu belirtilerin nedenleri nelerdir? Sunroof perde neden arızalanır?
Sunroof perde arızasının birden çok nedeni bulunmaktadır. İlk akla gelen neden, raylar üzerinde zamanla birikmiş olan kirler ve kalıntılardır. Bu doğrudan mekanizmanın düzgün çalışmasını engelleyen bir durum olabilmektedir. Diğer bir neden, contaların zamanla esnekliğini kaybedip çatlama veya aşınma yapmasıdır. Bu doğrudan su sızıntılarına sebep olabilmektedir. Sunroof sensörleri, motoru ya da kontrol ünitesi de arızalanabilmektedir. Bunlar elektriksel problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak raylar ve açma kapama sistemi de aşınıp arızaya sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi sorunlarda erken hareket etmek oldukça önemlidir. Hasarın büyümemesi ve bakım maliyetlerinin artmaması açısından küçük sorunlar olarak görülen durumlarda da hemen bakım ve onarım için servise başvurmak gayet makuldür. 

Sunroof Arızalanması

Sunroof Perde Tamiri

Sunroof Perde Tamiri

Son zamanlarda sıklıkla rastladığımız sunroof perdeler araçlara şık bir görünüm katmanın yanı sıra daha havadar bir iç mekan ortamı da sunmaktadır. Yazın keyifli sürüş deneyimleri yaşatan bu sistem bazen arızalanabilmektedir. Peki sunroof perde tamiri nedir ve nasıl yapılır? Bu perdelerin tamiri, sunroof un türüne ve aracın modeline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak yapılan tamir işlemlerinde ilk adım, problemi ve problemin temel kaynağını belirlemek olacaktır. Bu problemler, açılıp kapanmada zorlanma gibi basit problemler bile olabilmektedir. Ancak göründüğü kadar basit problemler de değillerdir. Perdenin tamiri için öncelikle perde sökülmelidir. Sökme işlemi sunroof un türüne ve aracın modeline göre değişkenlik göstermektedir. Perdenin sıkışması ve hareket düzensizliği gibi sorunlar için raylar ve diğer parçalar kontrol edilmelidir. Bu parçalar kirlenmiş veya yıpranmış ise, temizlenip onarımı gerçekleştirilir. Perdenin malzemesindeki yırtık benzeri bir hasar ise perde değişimini zorunlu kılabilmektedir. Elektrikli sunroof modellerinde elektrik mekanizması ve motor da kontrol edilmelidir. Bütün kontroller sağlıklı biçimde gerçekleştikten sonra perde yerine tekrar takılabilir. Bu monte etme işlemi de özenle yapılmalıdır. Tamir işleminin adımları bu şekildedir. Bir de tamir sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır ki bunlara da değinmeden geçmemek gerekir.
Öncelikle tamir işlemi için arabanın modeli ve perdenin türü çok önemlidir. Yapılan tamir işlemi ile perde türü ve araç modeli uyum içerisinde olmalıdır. Aracın kullanım kılavuzu incelenerek araç modeline uygun adımlar takip edilebilmektedir. Sunroof perde elektrikli bir mekanizma ile kontrol edilen türden profesyonel servislerden yardım almak şarttır. Bazı durumlarda ise yedek parçalar lazım olabilmektedir. Bunun için de aracınıza uygun yedek parçaları bulmanız çok önemlidir. Sunroof perde ile alakalı problemler araç içi dizaynını önemli ölçüde etkilemektedir. Özellikle perdenin tamamen kapanmaması ve açılmaması sık karşılaşılan arızalar arasındadır. Bu tür sorunlara erken müdahale etmek ekonomik açıdan avantajlı olabilmektedir. Herhangi bir arıza fark etmeniz durumunda en kısa sürede profesyonel bir servisten yardım almanız aracınız ve sizin açınızdan en doğru tercih olacaktır.

Sunroof Perde Tamiri

Sunroof Tamiri Fiyatları

Sunroof Tamiri Fiyatları

Sunroof perde araçlarda şıklığıyla göz doldurmakta ve iç mekanlarda kullanıcılarına ferah ortamlar yaratabilmektedir. Elektrikli manuel ve panoramik türleriyle karşımıza çıkan bu açılır tavanlar herkese hitap edebilecek tasarımlara sahiptir. Zamanla çeşitli arızalar da çıkarabilen bu perdeler aracın ve perdenin modeline göre tamir edilmektedir. Yukarıda nasıl tamir edildiğine dair adımlardan ayrıntılarıyla bahsettik. Kullanıcıların merak ettiği diğer bir soru ise sunroof perde tamirinin fiyatı olmaktadır. Fiyat konusunda kesin bir şey söylemek herkes açısından çok zordur. Fiyatlar her alanda günden güne değişiklik göstermektedir. Bu açıdan güncel fiyat bilgisi edinmek oldukça önemlidir. Makul olan tamir edeceğimiz zamanki fiyatları baz almak olacaktır. Bu fiyatlar hakkında söyleyeceğimiz ilk şey şudur. Tamir fiyatları arabanızın modeline ve perdenizin türüne göre değişkenlik gösterecektir. Her araç modelinde ve perde türünde tamir şekilleri değişebilecektir. Bu da fiyatların değişmesine neden olacaktır. Tamir fiyatlarına baktığımızda çok geniş bir yelpazeyle karşılaşmamız mümkün. Araç modeli dışında servis arasında da fiyat değişikliği mevcuttur. Fiyatları etkileyen en büyük unsur da tamir edilmesi gereken sorunun kaynağıdır. Mesela perde değişikliği veya ek parça gerekliliği gibi durumlar varsa fiyat haliyle artacaktır. Bunun için en mantıklı çözüm, aracı bir servise göstermek ve uzman birinden fiyat almak olacaktır. 
 

Sunroof Tamiri Fiyatları